بهره برداری از مطالب ذيل با ذكر منبع بلامانع است

مروری بر وضعیت تجارت در بخش فلزات طی بهار 1400

تاريخ 1400/05/16

آمارهای گمرک ایران نشان می‏ دهد که در فصل نخست سال 1400، ایران حدود 3.2 میلیارد دلار تجارت فلزات داشته که 2.6 میلیارد دلار آن را صادرات و 527 میلیون دلار آن را واردات فلزات تشکیل داده است. به طور کلی، تجارت فلزات کشور طی بهار 1400، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد دو برابری را تجربه کرده که عامل اصلی این رشد، افزایش 3 برابری صادرات فلزات طی این مدت بوده است. بخش قابل توجهی از رشد صادرات فلزات طی این مدت، ناشی از رشد بیش از 6 برابری ارزش صادرات ورق فولادی تحت تعرفه 72071290 است. همچنین سه کشور چین، عراق و ترکیه که سه مقصد عمده صادرات فلزات ایران طی این مدت محسوب می ‏شوند، بیشترین سهم را از رشد صادرات فلزات ایران نیز داشته‏ اند.
واردات فلزات ایران طی فصل نخست سال 1400 نیز رشد 7 درصدی را داشته است. مهم‏ترین کالای وارداتی ایران در گروه فلزات، ورق فولادی سرد تحت تعرفه 72091700 بوده که رشد واردات آن بیشترین تاثیر را در رشد ارزش واردات فلزات داشته است. کشورهای چین، امارت متحده عربی و ترکیه سه مبدا عمده واردات فلزات ایران طی بهار 1400 هستند که رشد واردات فلزات ایران از امارات بیشترین تاثیر در رشد کل واردات فلزات داشته است.
نتایج بررسی ‏های آماری حاکی از این است که صادرات عمده فلزات ایران محدود به کالاهای با میزان ارزش افزوده کم بوده و مصنوعات فلزی با ارزش افزوده بالاتر در فهرست اقلام صادراتی مزبور حضور کم‏رنگی دارند. همچنین طی مدت مورد بررسی، میانگین قیمت واردات کالاهای فلزی به ایران تقریباً 2.4 برابر متوسط قیمت صادرات فلزی است که تاییدکننده تفاوت در ارزش افزوده این دو گروه است.
دریافت فایل کامل گزارش
خواندن صفحه (502)
متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 54.4 دقیقه
کلیدواژه: #تجارت #تجارت فلزات #فلزات #صادرات #واردات #فروغ کریمی امیرکیاسر #معاونت بررسی های اقتصادی
نویسنده: فروغ کریمی امیرکیاسر